موسسه خیریه کودکان زنجیره امید

پروژه 540 تخت خوابی

پروژه بیمارستان فوق تخصصی 540 تخت خوابی اطفال زنجیره امید

طبق اظهار نظر مسئولین وزارت بهداشت 105 هزار تخت بیمارستانی برای رفع نیازهای حال حاضر و آینده نزدیک مورد نیاز است. این در حالی ا‌ست که برآورد شده با امکانات دولتی و درصورت عدم مشارکت بخش‌های غیردولتی جهت تسهیل روند بیمارستان‌سازی و یا بازسازی فضاهای درمانی موجود، روند تکمیل تعداد تخت مورد نیاز در کشور 40 سال به طول می‌انجامد.

جراحی‌های فوق‌تخصصی کودکان در بیمارستان‌های دولتی و آموزشی از اولویت کمتری برخوردار است و بالطبع فضای کمتری برای فعالیت در اختیار آنها قرار داده می شود و جراحی‌های فوق‌تخصصی در بیمارستان‌های کودکان اغلب با کمبود شدید تخت و امکانات نوین مواجه‌ است.

کمبود نیروی تخصصی و فوق تخصصی در پزشکی کودکان در کشور یکی از مشکلات اصلی است که نیاز به ایجاد فضایی پزشکی و آموزشی را ایجاب می‌کند که بتوان در کنار ارائه خدمات پزشکی همچنین فلوشیب (fellowship) رشته‌های مختلف کودکان را آموزش داد.

لذا برای رسیدن به این مهم، زنجیره امید بعد از برگزاری جلساتی متعدد با ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بنا به پیشنهاد وزیر محترم بهداشت و پس از 8 ماه مذاکره با تیم حقوقی دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به امضاء قرارداد LBOT   95 ساله با این دانشگاه شد. بر اساس این قرارداد، زمینی به مساحت 26 هزار متر مربع در منطقه جوادیه تهران در ضلع غربی بیمارستان بهارلو برای مدت 95 سال در اختیار زنجیره امید قرار گرفت و مؤسسه زنجیره امید موظف به ساخت بیمارستان 540 تختخوابی با محوریت جراحی اطفال، مرکز تحقیقات اطفال، مرکز توانبخشی بستری اطفال با تعداد صد تخت و اقامتگاه اطفال با تعداد سی تخت است.

با توجه به نوع فعالیت این مؤسسه در زمینه ایجاد ساختاری بسیار مناسب مطابق با نیاز کشور ایران، زنجیره امید با همکاری شرکت مهندسین مشاور تینافرآیند و قرارداد همکاری با شرکت APHP (دستیار دولتی بیمارستان­های پاریستصمیم به انجام مطالعات امکان سنجی، و طرح اقتصادی و برنامه پزشکی گرفت. به همین منظور در ژانویه 2017 با امضای قرارداد با APHP انجام مطالعه امکان سنجی بیمارستان، به مدت یک سال با مطالعات تحقیقی و میدانی در تهران انجام شد. که خود شامل بررسی‌های محلی و میدانی، بازدید از بیمارستان‌های کودکان فعال در تهران و برگزاری جلسات متعدد با افراد کلیدی وزارت بهداشت و همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران بود که تمامی این موارد منجر به تهیه مطالعه امکان سنجی به همراه طرح اقتصادی و پزشکی شد.

تیم شرکت APHP متشکل از پرفسور Didier Houssin رئیس APHP International، دکتر Christophe Hodee دکترای اقتصاد پزشکی، دکتر Francis Brunell دکترای رادیولوژی قلب، خانم Jessica Michel  کارشناس بهداشت، دکتر Brigitte Estournet  دکترای وانبخشی، دکتر Francis Degoulet دکترای سیستم های مدیریت بیمارستان، دکتر Stephane Aubert دکترای مدیریت بیمارستان و دکتر Karim Tabet دکترای تجهیزات بیمارستانی برای تهیه مطالعات امکان سنجی و طرح اقتصادی و طرح پزشکی بیمارستان سه مأموریت به ایران داشته است. این مأموریت ها به ترتیب در اسفند 1395، اردیبهشت و مرداد 1396 بود. طی مأموریت اول جلسات جداگانه ای با ریاست و معاونین مرکز طبی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران جناب آقای دکتر جعفریان، رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت، ریاست و مدیریت بیمارستان کودکان مفید، معاونت وزارت بهداشت، تیم پزشکان زنجیره امید و نیز مهندسین مشاور تینافرآیند برگزار شد و از زمین پروژه نیز بازدید به عمل آمد

طی مأموریت دوم نیز جلساتی با مدیریت مرکز طبی کودکان، معاونت تجهیزات و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت برگزار شد. همچنین از بخش پاراکلینیک و آزمایشگاه های مرکز طبی کودکان، تجهیزات بخش رادیولوژی و بخش  NICU مرکز طبی کودکان و تجهیزات اتاق عمل بازدید به عمل آمد.

طی مأموریت سومجلسه ای در مورخه 7 مرداد 96 با حضور دکتر جعفریان ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران، خانم دکتر علیپور معاونت درمان دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر بدو، مریم مرعشی، جناب آقای مهندس میرعمادی و گروه APHP برگزار شد. در این جلسه از میان مدل اصلی و سناریوهای پیشنهاد شده توسط شرکت APHP، زنجیره امید در کنار مدل اصلی بیمارستان که تمامی خدمات درمانی عمومی و فوق تخصصی را ارائه خواهد داد، گزینه‌های دوم و سوم را انتخاب کرد که بر اساس مطالعات APHP  برنامه ریزی شده بود. داشتن یک مرکز مجهز و استاندارد توانبخشی مختص کودکان می‌تواند تمامی نیازهای توانبخشی کودکان را در سطح گسترده‌ای پوشش دهد. این مرکز موجب بهینه سازی مراقبت‌های درمانی، تداوم این مراقبت‌ها و کاهش زمان انتظار برای توانبخشی خواهد شد. همچنین این بخش کاملاً همسو با فعالیت‌های کنونی زنجیره امید خواهد بود. مرکز توانبخشی شامل یک محوطه بزرگ مختص توانبخشی روزانه است که در آن  فیزیوتراپ‌ها، روانشناسان و متخصصان گفتاردرمانی به کودکان بیمار خدمات درمانی ارائه می‌کنند. پیرو ارائه مراقبت‌های ویژه در بیمارستان کودکان، در این مرکز باید 25 تخت مختص توانبخشی در حوزه عصب شناسی و 25 تخت چند ظرفیتی برای توانبخشی قلب، تنفس، تغذیه، ارتوپدی و متابولیک (چاقی) تخصیص داده شود. همچنین یک بخش 100 تختخوابه باید به مراقبت‌های طولانی مدت توانبخشی برای کودکان چند معلولیتی اختصاص داده شود.

 وجود یک مرکز تحقیقات مختص پزشکی کودکان با تمرکز بر ژنتیک نیز یکی از نقاط قوت فعالیت‌های آموزشی بیمارستان کودکان امید است، این مرکز همچنین دریچه‌ای جدید به روی درمان‌های جدید و پیشرفت‌های علم پزشکی در زمینه‌های مختلف همچون ژن درمانی و جنین درمانی و ... باز خواهد کرد. علاوه بر انجام  فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه پزشکی، مرکز تحقیقات، در حوزه تحقیقات آزمایشگاهی فعالیت خواهد کرد. گرایش علمی و تجهیزات این بخش بر اساس سیاست‌های تحقیقاتی دانشگاه و تصمیمات علمی اعضای هیئت علمی شاغل در بیمارستان کودکان تبیین خواهد شد.

با توجه به نبود مرکز ترومای مختص کودکان در کشور، مؤسسه زنجیره امید بعد از بررسی‌های بسیار تصمیم به اضافه نمودن مرکز ترومای مختص کودکان در بیمارستان نمود. یک مرکز تروما با توجه به موقعیت مکانی بیمارستان می‌تواند پاسخگوی نیازهای بیماران حادثه دیده باشد. ساخت مرکز اقامتی با ظرفیت بالا در کنار بیمارستان یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد بیمارستان کودکان امید است. از آنجایی که بیمارستان یک مرکز ارجاعی در سطح کشور و حتی منطقه است، وجود مرکزی اقامتی می‌تواند مشکلات اسکان همراهان بیمارانی را رفع نماید که از خارج از تهران مراجعه کرده‌اند.

در انتهای ماه سپتامبر سال 2017، نسخه نهایی مطالعات امکان سنجی و طرح پزشکی به زنجیره امید ارائه شد. و با توجه به تجربه شرکت APHP فرانسه و نیاز زنجیره امید به وجود مشاوری قوی در این زمینه، قرارداد دیگری با این شرکت در ژانویه 2018 در خصوص مشاوره فنی و مدیریت اجرای طرح و نیز همچنین آموزش نیروی انسانی آینده بیمارستان در تهران امضاء کرد. به موجب این قرارداد شرکت APHPI به مدت 5 سال خدمات مشاوره ای فنی و مدیریت پروژه را در تمامی مراحل ساخت بیمارستان ارائه خواهد کرد. بعد از ساخت بیمارستان نیز، تمامی مراحل تجهیز بیمارستان با نظارت APHPI انجام خواهد شد.

طبق قرارداد دوم، در سال 2018 شرکت APHP سه بار به ایران مأموریت داشته اند که در این مأموریت ها با تمرکز بر تدوین برنامه پزشکی جامع مرکز توانبخشی بیمارستان و همچنین تدوین برنامه امکان سنجی، نقشه راه و تهیه HIMS آینده بیمارستان در حال انجام است.

در اجرای قرارداد دوم تا کنون نقشه های طرح های معماری بیمارستان در چندین جلسه توسط شرکت APHP با حضور مهندسین مشاور تینافرایند و مشاورین مؤسسه زنجیره امید بررسی شده است و آخرین بروزرسانی ها برای مطابقت نقشه های تهیه شده با طرح پزشکی ارائه شده توسط شرکت APHP انجام شده است.

لازم به ذکر است که مطالعات مفید و کاملاً ارزشمندی در خصوص امکان سنجی این بیمارستان انجام شده است که مطابق نظر کارشناسان کاملترین بسته بیمارستانی موجود در کشور است.

بعد از انجام فاز صفر قرارداد شرکت تینافرآیند که شامل ارائه امکان سنجی، نقشه های اولیه و طرح های مفهومی بود، فاز یک پروژه در حال اجرا است که شامل طراحی نقشه های عملیاتی، طرح های معماری، مکانیکال و الکتریکال پروژه است. تمامی نقشه های تهیه شده توسط تینافرآیند طی جلسات متعددی با شرکت APHP و تیم زنجیر امید در ایران و فرانسه بررسی شده است. بعد از آن تهیه نسخه نهایی این نقشه ها در جلسه با گروه دانشگاه علوم پزشکی تهران بررسی شد.

همزمان با انجام کارهای مهندسی فاز یک، بعد از برگزاری مناقصه جهت انجام آزمایشات خاک شناسی سایت پروژه، شرکت ماندرو با امتیاز بالا انتخاب شد. این شرکت کار خود را در مرداد ماه سال 97 در سایت پروژه آغاز نموده و جهت بررسی زمین، چاه هایی حفر گردید و نتیجه مطالعات شرکت ماندرو در مهر ماه 97 به زنجیره امید ارائه شد. 

برای قسمت خاکبرداری پروژه نیز شرکت کیسون طی مناقصه به عنوان پیمانکار معرفی شد و عملیات خاکبرداری در اوایل اسفند ماه سال 97 توسط این شرکت شروع شد و تا اواخر آذر ماه 98 عملیات خاکبرداری و نیلینگ به پایان رسید. در دی ماه 98 قرارداد ساخت دیوار حائل با شرکت کیسون منعقد شد اما متاسفانه بدلیل شیوع کرونا و محدودیت های ناشی از آن، این عملیات تا اواسط اردیبهشت ماه 99 دچار وقفه گردید اما از 20 اردیبهشت ادامه ساخت دیوار حائل ازسر گرفته شده و  پیش بینی می شود ساخت آن در اواسط تابستان 99 پایان یابد.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید


تازه ترین اخبار