زنجیره امید

لیست انتظار کودکان نیازمند
زنجیره امید

زنجیره امید در یک نگاه

زنجیره امید در یک نگاه

زنجیره امید در یک نگاه                                                            مؤسسه خیریه بین المللی زنجیره امید در تیر ماه 1386 شروع به کار کرده است. این مؤسسه خدمات درمانی خود را با کمترین هزینه به کودکان زیر 18 سال بدون در نظر گرفتن دین، نژاد و ملیت و طبق استانداردهای بین المللی در سه رشتۀ قلب، ارتوپدی و ترمیمی ارائه می‌دهد. زنجیره امید فقط یک مؤسسه خیریه برای درمان کودکان نیست؛ این مؤسسه با ورود تیم‌های بین المللی و در جریان همکاری با پزشکان فوق تخصص مجرب داخلی جهت ایجاد کیفیت مطلوب درمان، دوره‌های کوتاه مدت و بلندمدت آموزشی برگزار می‌کند و همچنین اولین مؤسسه خیریه است که در درون خود تیم فوق تخصصی پزشکان ایرانی و فرانسوی دارد. تاکنون 105 تیم فرانسوی جهت انجام مأموریت پزشکی و تعامل درمانی و علمی و آموزشی به ایران سفر کرده­اند. همچنین بیش از 107 پزشک برای دوره های کوتاه مدت Observer و 3 پزشک برای دوره های بلند مدت Clinical اعزام شده است که توسط سفارت فرانسه تحت حمایت مالی قرار گرفته‌اند. یکی از شاخصه‌های مهم فعالیت‌های زنجیره امید کاهش چشمگیر هزینه‌های درمان با بالاترین سطح استاندارد کیفیت درمان است.


از آغاز فعاليت زنجيره اميد تاکنون بیش از 10600 کودک بیمار ارتوپدی، قلبی و ترمیمی از سراسر کشور توسط این مؤسسه درمان شده اند. زنجيره اميد طبق اطلاعات ثبت شده در پرونده مددجويان در طول فعاليت خود، از همه 33 استان کشور پذيرش داشته است.


فعالیت‌های این مؤسسه به سه شاخه اصلی تقسیم می‌شود:

  • فعالیت‌های درمانی: برای درمان کودکان
  • فعالیت‌های ساختاریبرای رسیدن به استاندارد فوق تخصصی در پزشکی کودکان.
  • فعالیت‌های آموزشی پزشکی برای ارتقای کیفی رشته های فوق تخصصی کودکان.
گفتنی است فعاليت‌های مؤسسه خيريه زنجيره اميد در بستر همکاری گسترده علمی با مؤسسه خيريه زنجيره اميد فرانسه (La Chaine de L'espoir) انجام می‌شود. مؤسسه زنجیره امید بعد از یازده سال فعاليت در حوزه سلامت و انجام پروژه‌های ساختاری در مراکز درمانی مختلف بعد از مطالعات تخصصی و گسترده نسبت به ساخت بيمارستان 540 تخت‌خوابی فوق تخصصی کودکان اميد اقدام کرده است. مطالعات امکان سنجی و همچنین طرح اقتصادی و پزشکی پروژه توسط شرکتAPHP International  فرانسه (دستیار دولتی بیمارستان‌های پاریس)  به انجام رسیده است، نقشه‌های معماری پروژه نیز توسط شرکت تینا فرآیند تهیه شده است. این پروژه بنابر نظر کارشناسان کاملترین بسته­ی طرح ساخت و بهره­برداری بیمارستانی کشور را دارد. با توجه به کمبود تخت‌های بستری کودکان در کشور نسبت به رشد و افزایش جمعیت و نبود امکان افزایش تخت در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در حال حاضر، ضرورت احداث یک بیمارستان عمومی با محوریت فوق‌تخصصی جراحی کودکان به شدت احساس می‌شود. همچنین کمبود نیروی فوق تخصصی کودکان در کشور یکی از مشکلات اصلی است که نیاز به ایجاد یک فضای پزشکی و آموزشی دارد که بتوان در کنار ارایه خدمات پزشکی همچنین فلوشیب (fellowship) رشته‌های مختلف کودکان را آموزش داد. بنابراین در کنار اهداف مدنظر این مؤسسه خیریه درجهت افزایش تخت‌های بیمارستانی، افزایش و ارتقای تسهیلات مورد نیاز بیمارستان و آموزش پزشکان فوق تخصص کودکان مورد توجه ویژه است. همچنین بسیاری از کودکان از سایر شهرستان‌ها به تهران مراجعه می‌کنند، لذا این مؤسسه ساخت اقامتگاه اطفال مجاور بیمارستان را لازم می‌داند.


بهره وران این پروژه سه گروه از کودکان هستند:  1- کودکان نیازمند تحت پوشش زنجیره امید: که هیچ گونه استطاعت مالی ندارند و توسط خیرین زنجیره امید تمامی هزینه های درمانی آنان تأمین می‌شود. 2- طبقه متوسط جامعه: گروه دوم از بهره‌وران پروژه، آن دسته از بیمارانی هستند که استطاعت پرداخت هزینه‌ی درمان مطابق با تعرفه‌ی معمول را دارند، لذا وظیفه‌ی بیمارستان ارائه خدمات درمانی به این دسته است. 3- اقشاری که قادر به پرداخت هزینه‌های درمان خود هستند: خدمات درمانی ارایه شده برای همه اقشار جامعه یکسان است اما از آنجا که خدمات فوق تخصصی جراحی کودکان در این بیمارستان منحصر به فرد است، اقشاری که توان پرداخت تمام هزینه‌های درمانی را دارند در بخش‌های اقامتی از امکانات ویژه ای برخوردار می‌شوند. مؤسسه خیریه زنجیره امید، اميدوار است با آغاز به کار اين بيمارستان گام بلندی در ارتقای سلامت کودکان ايران زمين در همه رشته‌های فوق تخصصی جراحی کودکان بردارد.


این مؤسسه در طول فعالیت خود چندین دستاورد مهم پزشکی برای اولین بار در ایران داشته است که این دستاوردها عبارتند از: 1- جراحی اصلاحی انحراف بالای 100 درجه ستون فقرات با استفاده از دستگاه بررسی سیستم عصبی حین جراحی (Intraoperative Nerve Monitoring)؛ 2- انجام اولین جراحی بیماران مبتلا به سینه قیفی (Pectus Excavatum)  همراه با وارد کردن تجهیزات اختصاصی به نام ناس (Nuss)؛ 3- جراحی فلج شبکه براکیال یا فلج زایمانی با استفاده از روش پیوند عصب دست و استفاده از چسب بیولوژیک به جای نخ بخیه؛ 4- انجام عمل پیوند انگشت شست پا به دست، برای کودکانی که دستشان فاقد انگشت است؛ 5- درمان نوزادان مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی شکاف کام و لب از بدو تولد تا بزرگسالی در غالب پروتکل؛ 6- پروژه کاهش مرگ و میر قلب نوزادان بعد از عمل جراحی با راه اندازی پانزده تخت NICU در مرکز طبی کودکان و آموزش تیم قلب و کادر پرستاری در داخل و خارج از کشور، خرید تجهیزات اتاق عمل، پرداخت اضافه حقوق پرستاران که از دستاوردهای مهم این پروژه است باعث کاهش چشمگیر مرگ و میر نوزادان شد؛ 7- راه اندازی و تجهیز خانه کودکان زنجیره امید، با چرخش 200 نفر پذیرش در ماه، با توجه به اینکه درصد زیادی از کودکان بیمار نیاز به مراقبت‌های تکمیلی درمانی قبل و بعد از عمل جراحی دارند.


نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید


تازه ترین اخبار

تغییر زندگی کودکان از طریق جراحی های تخصصی

کمیساریا با موسسه خیریه زنجیره امید در راستای حما...

مطالعه خبر

بازدید مدیران زنجیره امید فرانسه از ایران

بازدید مدیران زنجیره امید فرانسه از زنجیره امید ا...

مطالعه خبر

قدردانی از همدردی در مراسم یادبود پرفسور کیوان مزدا

قدردانی از همدردی و حضور در مراسم یادبود پرفسور ...

مطالعه خبر