موسسه خیریه کودکان زنجیره امید

فعالیت های درمانی قلب مؤسسه خیریه زنجیره امید

پیشرفت علوم پزشکی و تکنولوژی مدرن سبب شد‌ه‌اند که کودکان با بیماری قلبی که تا چندین دهه پیش غیرقابل درمان بودند با اقدامات درمانی و جراحی در دوران کودکی امکان ادامه حیات داشته باشند.

معاینه های قلبی :
از آنجایی که برای بیماران قلبی به علت نیاز فوری به درمان و شرایط ویژه ای که دارند کلینیک های تشخیصی برگزار نمی شود؛ بر اساس تشخیص شورای پزشکی موسسه به علت نیاز فوری کودکان و نوزادان دچار بیماری های قلبی  به معاینه و تشخیص ، این کودکان بلافاصله پس از مراجعه به صورت فردی نزد پزشکان داوطلب موسسه جهت انجام معاینات تشخیصی و اکو اعزام می شوند. 
انجام جراحی های قلب: پس از انجام  معاینات اولیه درمانی ، درصورتی که بیمار نیاز به آنژیوگرافی و یا جراحی باز قلب داشته باشد ، توسط جراحان قلب اطفال حاذق و داوطلب زنجیره امید عمل جراحی بر روی بیمار با استفاده از بهترین تجهیزات پزشکی و مطابق با پروتکل های استاندارد بین المللی صورت می گیرد.   

پروژه های انجام شده توسط مؤسسه خیریه زنجیره امید در بخش قلب

 پروژه کاهش مرگ و میر قلب نوزادان (مرکز NICU قلب نوزادان)
موسسه خیریه زنجیره امید با هدف ارائه بهترین خدمات درمانی با نازلترین هزینه مطابق با استاندارد بین المللی طی 9 سال گذشته خدمات ارزنده ای در درمان و آموزش در رشته های فوق تخصصی قلب، ارتوپدی و جراحی ترمیمی اطفال ارائه نموده است. در این راستا و با ارزیابی تیم علمی موسسه مبنی بر مرگ و میر نوزادان، قبل و بعد از اعمال جراحی قلب و مقایسه آن با استاندارد کشورهایی پیشرفته این موسسه را بر آن داشت با اجرای پروژه تحت عنوان پروژه کاهش مرگ و میر نوزادان بعد از اعمال جراحی قلب اقدام نماید. این پروژه از بهمن ماه سال 93 به طور غیر رسمی آغاز به پذیرش بیمار کرد که مطابق آمار اخذ شده در همین مدت زمان اندک آمار مرگ و میر اطفال از %23 به 6% کاهش یافته است.

لذا با توجه به اینکه بیمارستان تخصصی مرکز طبی کودکان تنها مرکز تخصصی قلب اطفال می باشد و اکثر پزشکان همکار با موسسه زنجیره امید در این مرکز درمانی نیز مشغول به فعالیت می باشند، پس از امضای تفاهم نامه بین این موسسه و بیمارستان مرکز طبی کودکان از بهمن سال 1392 با پروژه کاهش مرگ و میر قلب نوزادان بعد از اعمال جراحی در فضایی خالی شروع کرد. این پروژه شامل دو بخش است:
1. تجهیز 15 تخت ICU  جهت کاهش لیست انتظار که به تبع آن سبب کاهش مرگ و میر میشود. 
2. آموزش، تشکیل و ایجاد تیم جهت ارائه خدمات تخصصی قبل و بعد از عمل جراحی.
لازم به ذکر است طبق آمار سالانه 13 هزار نوزاد مبتلا به بیماری های سرشتی قلبی به دنیا می آیند. این رقم، رقم قابل توجهی است و تلاش برای کاهش مرگ و میر قلب اطفال ناشی از بیماری های سرشتی نیاز به چنین پروژه هایی را بیشتر میکند. برخی از اقدامات انجام شده توسط موسسه زنجیره امید عبارتند از :
- تخریب، بازسازی و تعمیر بخش ICU
- تجهیز بخش ICU  قلب
- تخریب، بازسازی بخش سانترال هوای فشرده
- تجهیز اطاق عمل قلب
- ایجاد برنامه آموزشی و کارگروهی جهت پرسنل اتاق عمل، پرستاری و پزشکی که شامل :پرداخت اضافه حقوق پرسنل، اعزام پزشکان جراح، داخلی و کادر پرستاری به صورت دوره های Observer، تامین اضافه کار 40 نرس و 20 پرسنل اتاق عمل که تا 5 سال بر عهده موسسه زنجیره امید می باشد.


نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید


تازه ترین اخبار

برگزاری کلینیک ارتوپدی دکتر نبیان

زنجیره امید حامی کودکان؛ از امروز تا فردای بهبودی

مطالعه خبر

محرومیت هزاران کودک از خدمات بیمارستانی که ساخته نشد

مریم مرعشی مدیرعامل مؤسسه خیریه بین‌المللی زنجیره...

مطالعه خبر