موسسه خیریه کودکان زنجیره امید

فعالیت های ارتوپدی مؤسسه خیریه زنجیره امید

برگزاری کلینیک های رایگان تشخیصی

کلینیک های رایگان :
کودکان بیمارمراجعه کننده به موسسه خیریه زنجیره امید که از مشکلات ارتوپدی رنج می برند پس از تشکیل پرونده در واحد مددکاری موسسه در صورت تایید شرایط سنی بلافاصله جهت معاینه تشخیصی رایگان توسط پزشکان داوطلب وارد مرحله درمان می شوند و برای شرکت در کلینیک های تشخیصی و معاینه توسط پزشکان برای آنها وقت تعیین می شود. پس از مراجعه کودک و معاینه توسط پزشکان زنجیره امید ، در صورت نیاز به مراجعه به پزشک دیگر ، برای کودک وقت تعیین می شود و درمان او از طریق زنجیره پیگیری می شود . این کلینیک ها در کلینیک فوق تخصصی زنجیره امید ، مطب پزشکان داوطلب و یا در محل درمانگاه های بیمارستان های همکار و همچنین به صورت دوره ای در شهرستان هایی که موسسه در آنها نمایندگی دارد برگزار می شوند.

کلینیک های ارتوپدی : 
کلینیک های ارتوپدی زنجیره امید به صورت کاملا فوق تخصصی و در سه بخش کلینیک های ارتوپدی دست ، کلینیک های ارتوپدی اندام تحتانی و کلینیک های ارتوپدی ستون فقرات شکل گرفته است که در تمام طول سال توسط پزشکان داوطلب موسسه برگزار می شوند.
انجام جراحی: پس از انجام  معاینات اولیه درمانی ، درصورتی که بیمار نیاز به جراحی ستون فقرات، دست، پا و لگن داشته باشد ، توسط جراحان ارتوپدی حاذق و داوطلب زنجیره امید عمل جراحی بر روی بیمار با استفاده از بهترین تجهیزات پزشکی و مطابق با پروتکل های استاندارد بین المللی صورت می گیرد.   

پروژه های انجام شده توسط مؤسسه خیریه زنجیره امید در بخش ارتوپدی

درمان و جراحی بیماران مبتلا به اسکولیوز (انحراف شدید ستون فقرات)
درمان و جراحی بیماران مبتلا به بیماری اسکولیوز تحت پوشش موسسه خیریه زنجیره امید به وسیله نرم افزار دستگاه نرو مانیتورینگ برای اولین بار در ایران انجام شد.
بیماران مبتلا به ناهنجاری های شدید ستون فقرات (اسکولیوز) با مشکلات زیادی از جمله ناتوانی در انجام کارهای روزمره، کاهش ظرفیت ریه ها به علت فشار زیاد، در بعضی مواقع مرگ تدریجی، فلج شدن به علت فشار بسیار زیاد بر نخاع مواجه بودند.؛ لذا موسسه خیریه زنجیره امید با فراهم نمودن امکانات لازم، شرایطی جهت انجام این اعمال جراحی مهیا کرد و سبب شد تا این کودکان با آینده بهتری زندگی کنند. گروهی از بیماران با انحنای بسیار شدید و ظرفیت تنفسی نامناسب و تحت فشار بودن نخاع ، قابل درمان در کشور نبودند و اعزام این گروه هزینه ای معادل با 200 میلیون تومان برای هر بیمار برآورد شده بود که با خرید نرم افزار Inter- operative Monitoring توسط موسسه زنجیره امید، بسیاری از این عمل ها برای اولین بار در ایران و با هزینه بسیار کمتر انجام شد. هدف از خرید این دستگاه، استفاده برای تمام بیماران اسکولیوز جهت رویت سیستم های عصبی در حین اعمال جراحی است.
از هدف های دیگر خرید این دستگاه آموزش آن برای پزشکان داخل کشور است که باعث می شود بیماران برای درمان خود به خارج از کشور اعزام نشوند. هماهنگی برای آموزش این دستگاه نیز در ایران، توسط دکتر Masri Zada (پزشک داخلی مغز و اعصاب با تجربه 20 ساله در زمینه کار با دستگاه نرو مانیتورینگ در فرانسه) صورت می پذیرد.

   جراحی موفقیت آمیز قفسه سینه با استفاده از وسایل مصرفی به نام ناس برای اولین بار در ایران توسط تیم پزشکی موسسه خیریه زنجیره امید
این عمل جراحی برای اولین بار در سال 1990 توسط پزشکی به نام Donald Nuss انجام شد. در این عمل جراحی به کمک دوربین (توراکوسکوپ) داخل قفسه سینه دیده می شود و به کمک ابزار مخصوصی که در این جراحی مورد استفاده قرار می گیرد اصلاح وضعیت فرو رفتگی قفسه سینه انجام می شود. این بیماری بر روی قلب و ریه فرد فشار وارد می کند و می تواند مشکلات تنفسی برای بیمار به وجود آورد. علت این بیماری که در اصطلاح سینه قیفی (Pectus excatum) نام دارد؛ فرو رفتن چند دنده و استخوان نخاع به داخل می باشد. ابزار به کار برده شده جهت انجام این جراحی برای اولین بار توسط موسسه زنجیره امید از کشور سازنده خریداری و به ایران آورده شده است که در اختیار تیم پزشکی زنجیره امید قرار گرفته است.

جراحی پیوند عضله دست و پیوند شست پا به دست
از جمله عمل های جراحی فوق تخصصی است که توسط تیم جراحی دست زنجیره امید در مورد کودکان مبتلا به ناهنجاری های اندام فوقانی صورت گرفته است. این عمل جراحی در موارد نقایص مادرزادی اندام فوقانی و عدم تشکیل انگشتان دست و موارد از بین رفتن کامل انگشتان کاربرد دارد. طی این جراحی میکروسکوپیک انگشت پا به طور کامل به همراه تاندون ها، شریان ها، وریدها و عصب ها به دست منتقل می شود و تاندون ها، شریان ها، وریدها و عصب های انگشت تحت بزرگنمایی میکروسکوپیک در محل جدید پیوند زده می شود. در صورت موفقیت این پیوند اندامی پیچیده ، فرد قادر خواهد بود از انگشت پیوندی برای گرفتن اجسام استفاده نماید. تاکنون چندین مورد پیوند موفق انگشت پا به دست توسط تیم جراحی دست زنجیره امید انجام گرفته است.
پروژه راه اندازی و تجهیز خانه کودکان زنجیره امید
از دیگر دستاوردهای موسسه خیریه زنجیره امید، تجهیز و راه اندازی اقامتگاه کودکان، به همراه کلینیک فیزیوتراپی با پروتکل اطفال و ایجاد کلینیک جهت انجام پروژه شکاف کام می باشد.
تامین محل اقامتی، امکان درمان های ویژه برای بیماران تحت پوشش موسسه زنجیره امید اعم از ایرانی و غیر ایرانی که در شهرستان اقامت داشته و در محل زندگی شان امکان درمان استاندارد وجود ندارد، مراقبت های ویژه قبل و بعد از عمل کودکان بیمار، ارائه خدمات توان بخشی فوق تخصصی اطفال نظیر فیزیوتراپی و کاردرمانی تحت نظر پزشکان موسسه و ایجاد کلینیک دندانپزشکی جهت انجام پروژه شکاف کام و لب، از اهداف موسسه برای راه اندازی این مرکز بوده است.
با توجه به اینکه بیماران تحت پوشش این موسسه از طبقات نیازمند جامعه بوده و بسیاری از آنها از شهرستان ها جهت درمان به تهران مراجعه می کنند؛ لذا سا خت این مرکز مزایای اجتماعی فراوانی به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:
- کاهش هزینه های بیمارستانی با توجه به کاهش زمان بستری کودکان در بیمارستان
- به دلیل مشکلات مالی خانواده بیماران و عدم امکان اقامت در تهران، خانواده ها عموما از ادامه درمان فرزندانشان در تهران منصرف شده و به شهرهایشان باز می گردند. از این رو این مرکز امکانات اقامتی برای کودکان نیازمند همراه با مادر در طول مدت درمان و پس از آن را فراهم خواهد آورد.
- فراهم آوردن فضای روانی ایمن برای بیماران 
- آموزش پسران و دختران از طریق تدریس دروس ابتدایی به منظور جلوگیری از ایجاد وقفه در تحصیل آنان
- آموزش والدین از طریق برگزاری کلاس های کوتاه مدت با موضوع مهارت های زندگی، آسیب های اجتماعی، نحوه مراقبت از کودکان بعد از عمل

مرکز تخصصی بازتوانی کودکان زنجیره امید در محل خانه کودک
شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی جسمی- ذهنی، گفتاردرمانی 
واحد تخصصی فیزیوتراپی موسسه زنجیره امید
با توجه به نیاز به  مرکز فیزیوتراپی ویژه نوزادان، کودکان و نوجوانان، مؤسسه خیریه زنجیره امید  اقدام به تأسیس چنین مرکزی کرد. این مرکز با ارائه درمان‌های تکمیلی فیزیوتراپی به کودکان تحت پوشش زنجیره امید با استفاده از جدیدترین پروتکل‌های درمانی ویژه کودکان و مطابق با استانداردهای جهانی و همچنین با در اختیار داشتن ابزارهای ویژه فیزیوتراپی کودکان به خصوص برای بهبود بیماری‌ها و ناهنجاری‌های رایج در بین کودکان ایرانی تأسیس شده‌است.
مرکز تخصصی فیزیوتراپی کودکان زنجیره امید به عنوان یکی از مدرن‌ترین و مجهزترین مراکز فیزیوتراپی تهران، درمان‌های تکمیلی لازم برای  نوزادان، کودکان و نوجوانان تحت پوشش مؤسسه خیریه زنجیره امید را ارائه می‌دهد.

واحد تخصصی کاردرمانی جسمی_ذهنی موسسه زنجیره امید
موسسه زنجیره امید در جهت نیل به اهداف درمانی خود به ارائه فعالیت های مناسب جهت جلوگیری از بدشکلی های مفصلی، راستای صحیح بدن و اندام ها، حفظ حداکثر توانایی فرد برای جابه جایی و تحرک و آموزش های احتیاطات لازم حین انجام کارهای روزمره بیمار در صورت وجود فقدان حسی، می پردازد.
درمانگران موسسه زنجیره امید در رابطه با درمان کودکان آموزش های ویژه دیده اند. درمانگران مجربی که جلسات درمانی شان را همراه با بازی کرده و به نیاز های احساسی، روانی و جسمی بیماران توجه می کنند. 

واحد گفتاردرمانی موسسه زنجیره امید
ارتباطات، یک بخش حیاتی از جامعه است. اهداف این بخش شامل: 
- بهبود برقراری ارتباط با خانواده و اطرافیان 
- بهبود تولید آوا که در نتیجه آن شما قادر به فهمیدن کودک خود خواهید بود
- بهبود قدرت حرکتی دهانی برای صحبت کردن، غذا خوردن و بلعیدن
- ارتقا استقلال از طریق برقراری ارتباط با محیط و ...

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید


تازه ترین اخبار

برگزاری کلینیک ارتوپدی دکتر نبیان

زنجیره امید حامی کودکان؛ از امروز تا فردای بهبودی

مطالعه خبر

محرومیت هزاران کودک از خدمات بیمارستانی که ساخته نشد

مریم مرعشی مدیرعامل مؤسسه خیریه بین‌المللی زنجیره...

مطالعه خبر