زنجیره امید

لیست انتظار کودکان نیازمند
زنجیره امید

14آذر ، دوباره مهربانان، دوباره زنجیره‌ای از امید

گزارشی از حل چالش درمان کودکان پناهنده و معرفی پروژه راه‌اندازی بیمارستان فوق تخصصی جراحی اطفال زنجیره امید

تاریخ: 1396/9/14

سه شنبه 14 آذرماه، مریم مرعشی مدیرعامل موسسه خیریه زنجیره امید، طی مراسمی با حضور مهمانان برجسته داخلی و خارجی، به معرفی این پروژه و تشریح برخی از دستاوردهای موسسه خیریه زنجیره امید پرداخت.

در این مراسم که صبح روز سه شنبه 14 آذر ماه با حضور سرکار خانم مریم ایمانیه (همسر دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران)، سفیر اسپانیا، معاون سفارت فرانسه، همسر سفیر استرالیا، نماینده سازمان WHO، رئیس و برخی از اعضای اتاق بازرگانی ایران-سوییس و ایران- فرانسه، مدیران ارشد بانک ملی ایران، اعضای هیات امنای وزارت بهداشت، شهردار منطقه 11 تهران (به همراه شهرداران نواحی 4 و 15)، پزشکان داوطلب همکار موسسه، جمعی از خیرین حوزه بهداشت و سلامت و ... در محل احداث ساختمان بیمارستان، واقع در جنوب تهران (جوادیه روبروی بیمارستان بهارلو) برگزار شد، سرکار خانم مریم مرعشی مدیرعامل موسسه خیریه زنجیره امید، درباره طرح ساخت و بهره برداری از بیمارستان 540 تختخوابی فوق تخصصی جراحی‌های اطفال زنجیره امید، توضیحاتی ارائه داد.

در ابتدای مراسم خانم مریم ایمانیه، همسر دکتر ظریف وزیر امورخارجه کشورمان با تشکر از حضور شرکت‌کنندگان در مراسم موسسه زنجیره امید را یکی از بزرگ‌ترین خیریه‌های ایران معرفی کرد که حامیان بسیاری در مناطق مختلف دنیا دارد. وی همچنین عنوان کرد: «تلاش‌های بشردوستانه در همه جای دنیا دیده می‌شود و به نظر می‌رسد این موضوعی است که در همهٔ انسان‌ها نهادینه است». او با اشاره به تلاش‌ها و حمایت‌های دولتی از اقدامات خیریه و بشردوستانه یادآور شد که در کنار حمایت دولت‌ها، معمولاً این سازمان‌های غیردولتی هستند که کارهای بزرگ را انجام می‌دهند. از همگی و به ویژه خانم مرعشی تشکر می‌کنم که کاری عالی را بی سر و صدا انجام داده است.

در ادامه خانم مرعشی ضمن خوشامدگویی به مهمانان درباره ضرورت این طرح گفت: «به نظر می‌رسد ساخت بیمارستان‌های مخصوص کودکان در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است. بدیهی است با توجه به آسیب‌پذیری کودکان، باید ساخت و ساز بیمارستان‌های ویژه آنان در روند افزایش تخت‌های بیمارستانی از اولویت خاصی برخوردار باشد. این در حالی است که به طور سنتی اساس بیمارستان‌های کودکان کشور به ویژه در بخش دولتی بر درمان بیماری‌های داخلی استوار است چرا که تمرکز این بیمارستان‌ها بر اولویت آموزش عام یعنی تربیت پزشک عمومی و پزشک متخصص کودکان می‌باشد. بنابراین جراحی‌های فوق‌تخصصی کودکان در بیمارستان‌های دولتی و آموزشی از اولویت کمتری برخوردار هستند و بالطبع فضای کمتری برای فعالیت در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود و جراحی‌های فوق‌تخصصی در بیمارستان‌های کودکان اغلب با کمبود شدید تخت و امکانات نوین مواجه می‌باشد. از سوی دیگر اکثر نیروهای فوق تخصص طب اطفال کشور در تهران فعال هستند بنابراین بیمارستان در مکان فوق‌الذکر در جنوب تهران احداث خواهد شد، که تراکم جمعیت در آن بسیار بالا است؛ به طوری که در هر کیلومتر مربع حدود 20000 نفر زندگی می‌کنند و از این رو، نیاز به داشتن یک مرکز ترومای ویژه کودکان بسیار حیاتی می‌باشد».

ایشان در ادامه توضیحات خود افزود: «احداث بیمارستان زنجیره امید با زیربنای 82000 مترمربع شامل ساختمان اصلی بیمارستان، مرکز تحقیقات طب اطفال، اقامتگاه بیماران، مرکز فوق تخصصی توانبخشی اطفال و سالن همایش‌ها می‌باشد که مرداد ماه گذشته در زمینی به مساحت 25000 مترمربع به طور رسمی آغاز شد و با داشتن 20 اتاق عمل، بزرگ‌ترین بیمارستان اطفال با محوریت جراحی‌های فوق تخصصی (قلب، ارتوپدی و ترمیمی) در ایران و خاورمیانه خواهد بود. موسسه خیریه زنجیره امید این طرح را به نیابت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاوره شرکت APHP International (دستیار دولتی بیمارستان‌های فرانسه) اجرا خواهد کرد».

خانم مرعشی مواردی همچون "ارائه بهترین خدمات درمانی با کمترین هزینه مطابق با استاندارد جهانی برای کودکان محروم؛ کاهش میزان مرگ و میر اطفال با ایجاد استانداردسازی و مناسب‌سازی فضای بیمارستان؛ گسترش تخت‌های بیمارستانی اطفال با توجه به کمبود تخت‌های بستری اطفال در کشور نسبت به رشد و افزایش جمعیت؛ کاهش مرگ و میر کودکان به علت در دسترس بودن به موقع تیم پزشکی و خدمات درمانی در این بیمارستان و ارائه خدمات ویژه قبل و بعد از عمل جراحی؛ کاهش معلولیت‌های کودکان به علت درمان به موقع و سریع، و کادر پزشکی مجرب و فوق‌تخصصی بر اساس پروتکل‌های درمانی اطفال؛ ارائه درمان‌های تکمیلی بعد از جراحی از قبیل کلیه مراحل بازتوانی در تمام رشته‌های فوق‌الذکر و ... " را از مهم‌ترین اهداف این طرح دانست و ابراز امیدواری کرد که ساخت بیمارستان در زمان مقرر با لطف خدا و حمایت‌های خیرین پایان یافته و بهره برداری از آن هر چه زودتر آغاز شود.

علاوه بر این مدیرعامل خیریه زنجیره امید در خصوص حل چالش درمان کودکان پناهنده به عنوان یکی از دستاوردهای این موسسه اظهار داشت: «این درمان‌ها مطابق با استانداردهای دنیا و بدون در نظر گرفتن نژاد، دین و ملیت بیمار انجام می‌شود. البته آن کم‌ترین هزینه‌ها نیز توسط افراد خیر پرداخت می‌شود. در نتیجه تمام کودکان پناهنده‌ای که چه به صورت قانونی و چه به صورت غیرقانونی در ایران هستند، در صورت محرومیت و نیاز به درمان، تحت مراقبت‌های درمانی موسسه قرار خواهند گرفت. چرا که طبق کنوانسیون جهانی حقوق کودک، آن‌ها به دلیل کودک بودن در سرنوشت خود دخیل نیستند و باید بتوانند از امکانات سلامتی برخوردار شوند بنابراین قانونی یا غیرقانونی بودن حضور آن‌ها در تصمیم موسسه برای درمان آن‌ها نقشی ندارد».

در این مراسم، مهندس ابوالحسن میرعمادی، مشاور اجرایی طرح نیز با بیان این که بیمارستان فوق تخصصی کودکان از تأسیسات زیربنایی یک کشور محسوب می‌شود، گفت: من تجربه‌هایی در ساخت بیمارستان در ایران و دیگر کشورها دارم اما طراحی و برنامه‌ریزی این بیمارستان برای من بسیار ویژه است. او با بیان اینکه با همکاری پزشکان فرانسوی سیستم‌های نوین پزشکی برای این بیمارستان در نظر گرفته شده است، گفت: ساختمان بیمارستان نیز مطابق با استانداردهای بین‌المللی و فراتر از استانداردهای ایران ساخته خواهد شد و در نتیجه این یکی از بهترین بیمارستان‌ها در کشور خواهد بود.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید


تازه ترین اخبار

پیشرفت مرحله خاک برداری

بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی فوق تخصصی کودکان اميد

مطالعه خبر

جلسه بررسی وضعیت بیماران قلبی تحت پوشش زنجیره امید

با حضور پروفسور لکور گیه و تیم ایشان از فرانسه

مطالعه خبر

کلینیک ارتوپدی، جراحی ستون فقرات در آخرین ماه زمستان

به سرپرستی دکتر مهرپور و همراهی دکتر نبیان

مطالعه خبر