زنجیره امید

شرح فعالیت های زنجیره امید

فعالیت های ما

از آغاز فعاليت زنجيره اميد تاکنون بیش از 10600 کودک بیمار ارتوپدی، قلبی و ترمیمی از سراسر کشور توسط این مؤسسه درمان شده اند. زنجيره اميد طبق اطلاعات ثبت شده در پرونده مددجويان در طول فعاليت خود، از همه 33 استان کشور پذيرش داشته است.

فعالیت‌های این مؤسسه به سه شاخه اصلی تقسیم می‌شود:

  • فعالیت‌های درمانی: برای درمان کودکان.
  • فعالیت‌های ساختاری: برای رسیدن به استاندارد فوق تخصصی در پزشکی کودکان.
  • فعالیت‌های آموزشی پزشکی: برای ارتقای کیفی رشته های فوق تخصصی کودکان.

گفتنی است فعاليت‌های مؤسسه خيريه زنجيره اميد در بستر همکاری گسترده علمی با مؤسسه خيريه زنجيره اميد فرانسه (La Chaine de L'espoir) انجام می‌شود. مؤسسه زنجیره امید بعد از یازده سال فعاليت در حوزه سلامت و انجام پروژه‌های ساختاری در مراکز درمانی مختلف بعد از مطالعات تخصصی و گسترده نسبت به ساخت بيمارستان 540 تخت‌خوابی فوق تخصصی کودکان اميد اقدام کرده است. مطالعات امکان سنجی و همچنین طرح اقتصادی و پزشکی پروژه توسط شرکتAPHP International  فرانسه (دستیار دولتی بیمارستان‌های پاریس)  به انجام رسیده است، نقشه‌های معماری پروژه نیز توسط شرکت تینا فرآیند تهیه شده است. این پروژه بنابر نظر کارشناسان کاملترین بسته­ی طرح ساخت و بهره­برداری بیمارستانی کشور را دارد. با توجه به کمبود تخت‌های بستری کودکان در کشور نسبت به رشد و افزایش جمعیت و نبود امکان افزایش تخت در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در حال حاضر، ضرورت احداث یک بیمارستان عمومی با محوریت فوق‌تخصصی جراحی کودکان به شدت احساس می‌شود. همچنین کمبود نیروی فوق تخصصی کودکان در کشور یکی از مشکلات اصلی است که نیاز به ایجاد یک فضای پزشکی و آموزشی دارد که بتوان در کنار ارایه خدمات پزشکی همچنین فلوشیب (fellowship) رشته‌های مختلف کودکان را آموزش داد. بنابراین در کنار اهداف مدنظر این مؤسسه خیریه درجهت افزایش تخت‌های بیمارستانی، افزایش و ارتقای تسهیلات مورد نیاز بیمارستان و آموزش پزشکان فوق تخصص کودکان مورد توجه ویژه است. همچنین بسیاری از کودکان از سایر شهرستان‌ها به تهران مراجعه می‌کنند، لذا این مؤسسه ساخت اقامتگاه اطفال مجاور بیمارستان را لازم می‌داند.

بهره وران این پروژه سه گروه از کودکان هستند:  1- کودکان نیازمند تحت پوشش زنجیره امید: که هیچ گونه استطاعت مالی ندارند و توسط خیرین زنجیره امید تمامی هزینه های درمانی آنان تأمین می‌شود. 2- طبقه متوسط جامعه: گروه دوم از بهره‌وران پروژه، آن دسته از بیمارانی هستند که استطاعت پرداخت هزینه‌ی درمان مطابق با تعرفه‌ی معمول را دارند، لذا وظیفه‌ی بیمارستان ارائه خدمات درمانی به این دسته است. 3- اقشاری که قادر به پرداخت هزینه‌های درمان خود هستند: خدمات درمانی ارایه شده برای همه اقشار جامعه یکسان است اما از آنجا که خدمات فوق تخصصی جراحی کودکان در این بیمارستان منحصر به فرد است، اقشاری که توان پرداخت تمام هزینه‌های درمانی را دارند در بخش‌های اقامتی از امکانات ویژه ای برخوردار می‌شوند. مؤسسه خیریه زنجیره امید، اميدوار است با آغاز به کار اين بيمارستان گام بلندی در ارتقای سلامت کودکان ايران زمين در همه رشته‌های فوق تخصصی جراحی کودکان بردارد.

این مؤسسه در طول فعالیت خود چندین دستاورد مهم پزشکی برای اولین بار در ایران داشته است که این دستاوردها عبارتند از: 1- جراحی اصلاحی انحراف بالای 100 درجه ستون فقرات با استفاده از دستگاه بررسی سیستم عصبی حین جراحی (Intraoperative Nerve Monitoring)؛ 2- انجام اولین جراحی بیماران مبتلا به سینه قیفی (Pectus Excavatum)  همراه با وارد کردن تجهیزات اختصاصی به نام ناس (Nuss)؛ 3- جراحی فلج شبکه براکیال یا فلج زایمانی با استفاده از روش پیوند عصب دست و استفاده از چسب بیولوژیک به جای نخ بخیه؛ 4- انجام عمل پیوند انگشت شست پا به دست، برای کودکانی که دستشان فاقد انگشت است؛ 5- درمان نوزادان مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی شکاف کام و لب از بدو تولد تا بزرگسالی در غالب پروتکل؛ 6- پروژه کاهش مرگ و میر قلب نوزادان بعد از عمل جراحی با راه اندازی پانزده تخت NICU در مرکز طبی کودکان و آموزش تیم قلب و کادر پرستاری در داخل و خارج از کشور، خرید تجهیزات اتاق عمل، پرداخت اضافه حقوق پرستاران که از دستاوردهای مهم این پروژه است باعث کاهش چشمگیر مرگ و میر نوزادان شد؛ 7- راه اندازی و تجهیز خانه کودکان زنجیره امید، با چرخش 200 نفر پذیرش در ماه، با توجه به اینکه درصد زیادی از کودکان بیمار نیاز به مراقبت‌های تکمیلی درمانی قبل و بعد از عمل جراحی دارند.

 

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید


تازه ترین اخبار